środa, 19 października 2016

Najstarsza Księga Świata- I CHING





Jedną z najstarszych ksiąg świata jest I Ching- „ Księga Przemian”. Jest to starożytna, chińska księga mądrości i przepowiedni.
Jest tajemnicą, kiedy i w jakich okolicznościach powstała. Klasyczną formę przybrała w roki 1143 przed narodzeniem Chrystusa.
I Ching ( Cing) wywarł wielki wpływ na dwie główne religie Chin, konfucjanizm i taoizm. DO dziś cieszy się wielkim poważaniem i używana jest głównie do celów wróżebnych.

Trzonem I Ching jest wiara w zasadniczą jedność człowieka i otaczającego go wszechświata. Wg Księgi, kosmos przepełniają dwie równoważące się i uzupełniające wzajemnie siły- Yin i Yang. Yang jest zasadą ciepłą, aktywną, męską. Yin, jest zasadą pasywną, żeńską, ale jest równoważna z Yang.
Starożytni badacze Księgi twierdzili, że każde wydarzenie jest wypadkowa ich współdziałania. 



Jak skonstruowana jest Księga przemian?
Składa się ona z 64 heksagramów, czyli kombinacji sześciu linii, ciągłych lub przerywanych w połowie. Linie przerywane reprezentują Yin- czyli pierwiastek żeński, negatywny, a linia ciągła Yang- pierwiastek męski, aktywny.
Heksagram mają symboliczne nazwy oznaczające pewne sytuacje życiowe. Towarzyszą im krótkie wykładnie, których autorstwo przypisuje się chińskiemu królowi Wen. Każdy z heksagramów składa się z dwóch trigramów. Trygramy otaczają splecione symbole yin i yang, postrzeganych jako przeciwstawne, lecz zarazem dopełniające się zasady kosmiczne.
Księga ta nie zakłada, że przebieg przyszłych wydarzeń jest stały i niezmienny. Ma to być wskazówka przy podejmowaniu ważnych decyzji, i ma doprowadzić do tego by człowiek zastanowił się nad problemem, o który pyta.


I Ching jest systemem mądrości, zawierającym rady, wskazania etyczne i sugestie mogące pomóc w dalszej przyszłej drodze człowieka.
Aby znaleźć właściwy dla siebie heksagram, dla danego momentu w życiu, rzuca się sześciokrotnie po trzy monety. Każdy rzut monet ustala kolejną, licząc od dołu, linię heksagram. Jeśli wypada orzeł, traktujemy ją jako linię ciągłą- Jang. Jeśli wypada reszka, oznacza to linię przerywaną- Yin.
Tak wiec sześć rzutów tworzy kompletną figurę.

Wg Junga za I Chingiem stoją te same siły, których dziełem są zjawiska synchroniczności, znaczące przypadki. Polegają one na tym, że pewne wydarzenia łączy ich sens i czas, podczas gdy z drugiej strony nie istnieje miedzy nimi związek przyczynowo- skutkowy.
Cała sieć połączeń w naszej głowie jest połączona z subiektywnym stanem psychicznym osoby włączającej się w nią.

Czy możemy sobie np. wyobrazić, że minimalna ingerencja w układ wydarzeń zachodzących w danym momencie, może wpłynąć na sytuację, powodując powstanie nowego układu całości?

Czy magia I Ching polega na skupieniu władz umysłu, czy też na wykorzystaniu sił działających w kosmosie? kosmosie może jedno i drugie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz