Wielkie Arkana

 

Cykl- Psychika ludzka a Tarot




Każda karta Tarota oprócz przedstawienia możliwych przyszłych wydarzeń w naszym życiu, określa także nasze emocje, pragnienia, uczucia i naszą psychikę. Postaram się opisać każdą kartę Arkana Wielkiego, pod kątem naszych emocji, oraz całej naszej psychiki, bazując na własnych doświadczeniach oraz na wybitnych publikacjach.

Przedstawienie sprawy w takim kontekście daje nam możliwość zauważenia, że Tarot jest również pomocny w zrozumieniu siebie.





Cykl- Psychika ludzka a Tarot - Oblicze Głupca


Karta Głupiec wprowadza nas w Wielkie Wtajemniczenia Tarota. Od niej wszystko się zaczyna. Ciężko jest zrozumieć tą kartę, i jej wpływ na życie człowieka.
Każda sytuacja, kiedy nie potrafimy uświadomić sobie innej rzeczywistości niż ta, którą sami stworzyliśmy, jest symbolizowana w Tarocie właśnie przez Głupca.

Głupiec reprezentuje człowieka nieświadomego siebie, swojego potencjały, a często nawet czasu i przestrzeni, w których żyje.



On nie dostrzega prawdy, bo jeszcze do tego nie dojrzał. On nie czuje, bo nie dojrzał do tego, aby czuć. Człowiek taki nie jest ze sobą szczery, ale nie zdaje sobie z tego sprawy, bo po prostu nie jest w stanie odróżnić mapy, którą stworzył, od świata, w którym żyje. ( Flavio Anusz)



Brak świadomość takiego człowieka, popycha go do dokonywania błędnych wyborów. Błędy stanowią warunki, by uświadomił sobie, kim jest i czego chce.

Osobie takiej brakuje silnej woli, aby narzucić swojemu umysłowi i swoim działaniom dyscyplinę. Kieruje się głównie przyjemnością, rozumianą jako wygoda oraz bezpieczeństwo.

Tak naprawdę człowiek, który reprezentuje tę kartę nie wie czego chce, co lubi, i jakie wartości są dla niego ważne, bo żyje w świecie przyzwyczajeń myślowych, emocjonalnych itd. Często ta karta reprezentuje człowieka nieświadomego swoich prawdziwych problemów. Kieruje się głównie instynktami, schematami, przyzwyczajeniami.



Najprościej ujmując Głupiec jest ślepcem nie dlatego, że nie widzi, lecz dlatego, że uważa się za widzącego i z tego powodu nie potrafi uświadomić sobie istnienia innego świata niż ten, który postrzega.



Z mojego doświadczenia karta Głupiec nie reprezentuje dla mnie powagi sytuacji. Przedstawia często u mnie osoby, które nie są pewne, dokąd zmierzają, gubią się w swoim świecie.

Gdy ta karta wychodzi w relacjach partnerskich, zapowiada ona chaos, niezrozumienie, dziecinne podejście do wielu spraw, nierealne postrzeganie uczucia.

Dla osób pytających o nowe relacje, zapowiada ona zakochanie się w kimś bez zastanowienia i nie słuchanie niczyich rad.

W kwestiach zawodowych karta ta symbolizuje czasami nowa pracę, i obowiązki, z którymi osoba pytająca nie miała wcześniej nic do czynienia.

W sprawach finansowych mówi o wydawaniu pieniędzy, o nierealnym spojrzeniu na finanse.

Czasami też zwiastuje taka karta wyjazd zagraniczny, lub podróż w głąb siebie.



Karta ta jednak daje radę człowiekowi, gdyż namawia nas ona do głębszego spojrzenia na interesującą nas sprawę, byśmy odrzucili schematy i ogólnie przyjęte zasady. Warto zmienić organizację swojego życia.

 

Cykl- Psychika ludzka a Tarot - Oblicze MAGA


Znaczenie tej karty, jest związane z psychiką człowieka, przede wszystkim, z silną wola i spontanicznością. Oznacza tez pragnienie tworzenia, poznawania nowych spraw i ludzi, a także zamiłowanie do nauki.

Jednak jaki warunek musi być spełniony, by Głupiec przestał być Głupcem, i stał się Magiem? Mag ma świadomość, że jest istota duchową i że może kształtować swój los według własnej woli. Gdy wyciągamy tę kartę, która reprezentuje osobę, której się wróży, mamy przed oczyma kogoś, kto stara się ze swoim życiem iść do przodu. Kto jasno i logicznie stara się zrozumieć świat i ludzi.



Symbolika tej karty jest dość wyrazista. Patrząc na kartę widzimy Maga z czterema przedmiotami- miecz, kielich, moneta i buława. Reprezentuje ona instrumenty warsztatu pracy Maga. Między innymi symbolizują ciało fizyczne ( monety), emocjonalne ( kielich), psychiczne ( miecz) i duchowe ( buława) adepta.


Osoba reprezentowana przez Maga, musi ukształtować w sobie siłę woli, która pozwoli mu otworzyć drzwi i kroczyć drogą, którą wybrał, by ugruntować swój świat i obraz siebie. Osoba taka dopiero zaczyna otwierać się na życie i na nauki, które ono przynosi.


Jedna z najważniejszych nauk, które niesie ta karta, jest to, abyśmy pamiętali, że jesteśmy istotami duchowymi. Że to przede wszystkim my decydujemy o tym, co się wydarza w naszym życiu, że to my dokonujemy wyboru, i że to my jesteśmy odpowiedzialni za swoje szczęście lub nieszczęście.


Mag zaczyna już rozumieć, że strach oraz lęk zależą od sposobu patrzenia na rzeczy, a nie od samych rzeczy. Zaczyna zauważać, że powodzenie w życiu w dużej mierze zależy nie od warunków zewnętrznych, lecz od uwarunkowań i przyzwyczajeń wewnętrznych, z którymi człowiek się utożsamia.


Mag jest dojrzały do tego, aby zacząć podejmować kroki w kierunku zmian, tylko ze strasznie ciężko jest mu zrobić cokolwiek, bo brakuje mu jeszcze siły woli. A paradoksem jest to, że poprzez to właśnie rozwija on siłę woli.


Rozwiązując problemy wynikające z sytuacji, w które się wpakował, czyli poprzez przekroczenie przyzwyczajeń. W ten właśnie sposób wzmacnia swój pierwiastek duchowy.


We wróżbie karta Mag zazwyczaj reprezentuje człowieka młodego, sprytnego, ruchliwego, potrafiącego oczarować ludzi, zrównoważonego czasami określa gadułę i mającego tendencję do obiecywania na wyrost.


Mag jest optymista, nie nudzi się w swoim życiu, gdyż poszukuje to coraz nowszych treści. To, co stare i rutynowe, może być przez niego akceptowane, ale szybko go to nudzi.


Jest to bardzo pozytywna karta, która zakłada, że człowiek jest w dobrym momencie do określenia swoich planów, celów życiowych. Jednak to dopiero początek w rozwijaniu swojej ludzkiej natury i swojego życia.


Określa ona działanie człowieka, pozytywną ścieżkę życia. We wszystkich rozkładach daje ona pozytywny impuls do działania. Stawiając karty, gdy wychodzi Mag, widzę możliwość, pójście do przodu, i przyzwolenie Tarota na dany kierunek. Osoba taka ma wszystkie narzędzia by osiągnąć coś w życiu, musi jednak wiedzieć, że żeby coś zdobyć trzeba też działać, dlatego kolejne karty będą ukazywać czy dana osoba oprócz planów, celów będzie też fizycznie dążyła do spełnienia. 

Cykl Psychika Ludzka a Tarot- Oblicze Kapłanki








Kapłanka to archetypowy symbol wszystkiego, co nieznane. Widzi wszystko, ale sama niczego nie wyjawia i strzeże sekretów nieświadomości. Reprezentuje ona element pośredni miedzy widzialnym, realnym światem i innymi obszarami.



Psychika Kapłanki jest dość skomplikowana. Kiedy wyciągamy tę kartę na daną osobę, w danej pozycji może ona reprezentować osobowość tej osoby. Zazwyczaj reprezentuje kobietę ciekawą świata, o przenikliwej intuicji. Kobieta ta może być małomówna lub skrywa to co czuje w środku. Jest odpowiedzialna, uczy się żyć wśród ludzi, ma pewną wiedzę, która daje jej siłę. 







Gdy wyciągamy tę kartę, warto zerknąć za zasłonę życiowych iluzji, spojrzeć poza to, co oczywiste lub w sposób naoczny realne, i przyznać, że w życiu istnieją również tajemnice.



Gdy Kapłanka jest na pozycji teraźniejszości, zazwyczaj mówi o jakiejś tajemnicy, a jeśli mamy problem to warto sięgnąć parę dni w przeszłość, by znaleźć odpowiedź na nasze pytanie.



Kapłanka mówi nam też, że czasami boimy się przyznać sami przed sobą, co naprawdę do kogoś czujemy, ale również, że czas rozwinąć swoją świadomość i użyć intuicji, by przekonać się, czego pragniemy i dokąd naprawdę zmierzamy.



Na przyszłość karta Kapłanki będzie podpowiadać nam, że intuicyjne podejście do tematu da nam odpowiedź na każde nasze pytanie.



 Kapłanka może być również uosobieniem matki, która się poświęca, dla dobra dziecka.

Może reprezentować żonę, która słucha męża. Nie można jej wiele zarzucić, ale patrzy na to, co myślą inni.



Rady Kapłanki:

„Sekret domaga się ujawnienia”

„Zaufaj swojej intuicji”

Zauważ coś więcej niż to, co oczywiste”

„Pamiętaj o sprawach ważnych”

„ Nie śpiesz się i cierpliwie poczekaj na rozwój wydarzeń”

„Nie płyń z prądem w oczekiwaniu na cud”

Cykl Psychika Ludzka a Tarot- Oblicze Władczyni




Władczyni jest bardzo ciekawą kartą, ale czasami trudno ją w pełni zinterpretować. Zazwyczaj mówi się, że Władczyni reprezentuje sprawdzenie słuszności planu. Karta ta ukazuje, co ma rację bytu w naszym wymiarze, a co nie. 
 
Władczyni może reprezentować każdą sytuację lub okres w naszym życiu, kiedy na podstawie bieżących doświadczeń sprawdzamy nagromadzoną wiedzę teoretyczną. Karta ta zawsze przynosi sytuację prowadzącą do przemian.
Może również reprezentować okres rozwoju osobowości dziecka, kiedy zaczyna się ono buntować, przestaje być biernym słuchaczem i zaczyna mieć swoje własne zdanie.

Jedną z charakterystycznych cech władczyni, jest jej praktyczność życiowa. Władczyni przynosi nam przesłanie, że im bardziej jesteśmy zaangażowani w obronę pewnej sfery naszego życia, tym bardziej powinniśmy uważać, by nie zamykać oczy na inne obszary.

Władczyni to kobieta, która musi być aktywna, broniąca tego, w co wierzy i co stworzyła. Jest to kobieta o bystrym umyśle i zdobywająca życiowe doświadczenia. W odróżnieniu od Kapłanki, Władczyni ma praktyczne podejście do życia.

Tak zwana kobieta biznesu ma bardzo wiele cech Władczyni, ale bardzo rzadko spotykamy w życiu taką, którą moglibyśmy sklasyfikować jako pełną Władczynię.

Władczyni ma też bardzo wiele znaczeń dotyczących sfery seksualnej. W naszej kulturze, jest dość niezrozumiałe pojęcie doświadczenia seksualnego. ( Flavio Anusz, Tarot droga Adepta). Problem ten nie wynika z braku doświadczenia, tylko z kompleksu wynikającego z przekonania, że seks jest postrzegany jako coś grzesznego.
Jeśli kochamy swojego partnera doświadczenie bliskości jest czymś pięknym. Bowiem im większa jest miłość, tym mniej czujemy się zagrożeni i tym bardziej potrafimy otwierać się i oddawać podczas stosunku, pozwalając naszej energii łączyć się z energią partnera i tworzyć syntezę dwóch ciał.

Natomiast brak doświadczenia seksualnego ma wpływ na życie człowieka, bo człowiek bez doświadczenia jest zazwyczaj ciekawy, a to z kolei powoduje chęć odkrywania tego, co nieznane, czego się tylko domyśla, bo coś tam widział czy słyszał. Władczyni jest kobietą, która wymaga, która pragnie spełnienia emocjonalnego. Karta ta też doradza, że jeśli chcesz mieć zdrowe i bogate życie seksualne, to przeżywaj każdy stosunek seksualny jako doświadczenie tu i teraz, jako rzecz niepowtarzalną.
Władczyni to kobieta, która zazwyczaj ma trudności ze znalezieniem partnera życiowego odpowiadającego jej wymaganiom. Niełatwo bowiem spotkać partnera, który będzie ją traktował jak człowieka, a nie tylko jak kobietę.

Władczyni reprezentuje proces zdobywania celu. Charakterystyczny dla niej jest właśnie ten pęd do walki w imię zdobycia czegoś.
Osoby takie często jednak podnoszą sobie poprzeczkę, i cały czas do czegoś dążą, nie czując w pełni sukcesu gdy go osiągają.

Władczyni jest archetypem twórczości, obfitości, płodności i kreatywności.
W pozycji teraźniejszości oznacza niekiedy, że mamy silny instynkt opiekuńczy i powinniśmy się skoncentrować na stworzeniu harmonii w naszych związkach.

Cesarzowa może również znaczyć, że jesteśmy w trakcie matkowania komuś lub czeka nas macierzyństwo. Niewykluczone także, że na nasze życie wywrze silny wpływ jakaś figura matki.

W pozycji przyszłości karta ta sugeruje duże znaczenie dóbr materialnych lub jakiejś własności, ale także pokazuje, że nadszedł czas, by podejść twórczo do życia zamiast tylko przyjmować rzeczy, które sami cisną nam się do rąk. 

Cykl- Psychika ludzka a Tarot- Oblicze Władcy



Aby zrozumieć symbolikę karty Władcy, wystarczy że wyobrazisz sobie jakaś sytuację w twoim życiu gdy czułeś się pewnie w danej dziedzinie, kiedy wiedziałeś, że masz stuprocentową kontrolę.
Kontrola ta wynikała z twojej pewności, że sposób myślenia i zachowanie jest właściwe dla tej sytuacji.
Jeśli jesteś przekonany, że w czymś jesteś dobry i kontrolujesz sytuację, czujesz się jak Tarotowy Władca. 

Jedną z podstawowych nauk, którą Władca musiał zrozumieć, aby zostać Cesarzem była nauka mówienia „ nie” i stawiania na swoim, Musiał uwierzyć w siebie i nie licząc się z ofiarami walczyć o to, co uważał za słuszne.
Musiał on także nauczyć się tego, że czasami człowiek, którego kochamy i chcemy dla niego jak najlepiej musi cierpieć, aby się rozwijać i że każdy ma swoje terytorium, za które musi być odpowiedzialny. Cesarz musiał się nie tylko nauczać ale i poświęcać. 


Cesarz mówi, że każdy jest kowalem własnego losu. Zrozumiał, że jeśli człowiek nie jest świadomy tego, czego chce, trudno mu zrobić pierwszy krok, aby to zdobyć. Władca doskonale wie czego chce.

Władca często przedstawia osobę pewną siebie, która wie dokąd zmierza, która ma autorytet. Postać taką można określić wizualnie, gdyż mowa ciała takiego człowieka będzie zdradzać pewność, poprzez wyprostowaną postawę ciała, pewny chód i pewny wyraz twarzy.

Cesarzem jest ten, kto dzięki inteligentnemu użyciu własnych umiejętności potrafi zatriumfować nad swoimi ograniczeniami fizycznymi, kto pojął, że tylko dzięki dyscyplinie i sile woli może pokonać swoje słabości i osiągnąć wyższą sferę świadomości lub wyższy status materialny.
Władca jest pewny siebie i nie musi się bronić, aby zachować twarz i wypaść jak najlepiej, On dobrze wie, ze jest w czołówce. Jego postawa wynika z doświadczenia życiowego.

Jego problemem może być to że często może oceniać innych ludzi przez pryzmat zdobytych doświadczeń. Nie oznacza to jednak, że jest zadufany w sobie, gdyż słucha drugiego człowieka, ale ponieważ jego własny świat jest taki realny i dobrze się sprawdza, to władca będzie miał tendencję do naginania do swoich przekonań wszystkiego, co usłyszy lub zobaczy.

Czasami Władca z wiekiem staje się zbyt pewny siebie, i uważa ze może zmienić świat zapominając o tym że to rola Boga.

Władca często określa też stałość pracy, pracę zrównoważoną i taką w której można do czegoś dojść.
Karta ta też symbolizuje cierpliwość człowieka. Dla tego arkanu czas nie gra dużej roli. Cel jest osiągany powoli i do końca nie wiadomo, jaki będzie prawdziwy wynik. Arkan ten przynosi nam naukę, o czasie.

Karta ta reprezentuje pierwiastek męski, archetyp władzy, ojcostwa i przywództwa.
W sprawach miłości oznacza, że mamy wolę i potrzebę przejęcia kontroli nad daną relacją.
To jednak czas, by trzymać osobiste uczucia na wodzy i opierać decyzję na czystych faktach.



Słowa kluczowe
  • władza, autorytet, figura ojca, potęga rozumu, przywództwo
  • brak zrozumienia dla innych, ich uczuć i pasji
  • dogmatyczne myślenie
  • przejmowanie kontroli nad sytuacją
  • uporządkowane myślenie
  • trzymanie się zasad

Litera- D
Liczba- 4- ziemska rzeczywistość, pośrednik między światem zewnętrznym a wewnętrznym
Jakość- panowanie nad swoimi myślami, droga poznania, myślenie perspektywiczne, realizm, obiektywizm, odpowiedzialność.
Cienie karty- despotyzm, pedantyzm, profesjonalizm bez intuicji, ciasne poglądy,


Cykl - Psychika ludzka a Tarot- Oblicze Kapłana



Kapłan jest osobą bardzo trudną do określenia. Może on przedstawić zarówno człowieka przynoszącego nowe idee i mającego oryginalne poglądy na życie, mentora, filozofa, nauczyciela z powołaniem, o dużych kwalifikacjach i mającego dużo ciepła wewnętrznego
Ale z drugiej strony może to być człowiek ortodoksyjny, ograniczony przez pewien system, ktoś kto nie znosi sprzeciwu.

Arkan ten może reprezentować różne instytucje np. kościół, akademię naukową czy stowarzyszenie.

Taki człowiek reprezentowany przez ten arkan ,ana początku swojej drogi, zrozumiał że będzie ona inna od tej którą do tej pory szedł. Potem stworzył on dla siebie pewien system filozoficzny i moralny, z którym się utożsamił. Cały świat stworzonym przez tą osobę opary jest głównie o jego potrzeby instynktowne.
Tworzy on pewien obraz Boga i co za tym idzie podział na to ,co jest dobre i co nie jest dobre, co jest sprawiedliwe, a co nie itd.
Tak więc świat Papieża, niezależnie od tego na jak altruistyczny, mądry i dobry wygląda, jest światem egoistycznym, bowiem głównie ma za zadanie stworzenie dla niego bezpiecznego terytorium. 



Zazwyczaj człowiek na tym etapie postrzegany jest jako autorytet lub przewodnik, co może wprowadzić zamęt w umysłach wielu ludzi. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad wypowiedziami autorytetów, gdyż uznajemy ich wypowiedzi za prawdę, jednak jest to błędne myślenie gdyż Kapłan czasami może się mylić.

Rada Kapłana
We wszystkim szukaj sensu i poświęcaj się tylko przemyślanym działaniom. Podążaj swą droga z głęboką wiarą w Boga.

Kapłan jako kwintesencja
Miej wiarę, że sens twojej sytuacji, kart lub leżących przed Tobą dróg już wkrótce zrozumiesz.


Interpretacja karty

Znaczenie ogólne- znalezienie sensu, wiara w Boga, w tradycję, system przekonań, poszerzenie horyzontów, rozumieć coś dogłębnie, szczerość, postępowanie wg zasad moralnych

Praca- pracowitość, szukanie i znalezienie satysfakcjonującej pracy, pozostań wierny swym zasadom moralnym

Relacje- obustronne zaufanie i życzliwość, troszczyć się o siebie nawzajem, instytucja małżeńska, przyjaźń

Świadomość- poszukiwanie i uświadomienie sobie sensu życia

Sfera ducha- Uświadomienie sobie swojej subiektywnej prawdy

Cel- głęboka, wewnętrzna wiara w siebie jako rezultat wiary w wyższy cel

Cień- dwulicowość, obłuda, walka religijna, obrońca zasad

Cykl Psychika ludzka a Tarot- Oblicze Kochanków



Niezwykła i magnetyczna karta Kochanków fascynuje swoją dwuznacznością. Karta ta przedstawia odwieczne dylematy człowieka, na tematy miłości, pracy, sukcesów..
Archetyp Kochanków zadaje nam pytanie o to, co my osobiście rozumiemy przez miłość, nakazując wziąć odpowiedzialność za nasze wybory.
Wszyscy bardzo chętnie posługujemy się słowem „ miłość” ale dla każdego z nas oznacza ono różne rzeczy. Możemy pragnąć miłości bezwarunkowej, ktoś inny zaś może chcieć stawiać warunki, żądać akceptacji bądź dążyć do manipulowania innymi po to, żeby czuć się kochanym.
Ta karta dlatego też domaga się od nas większej świadomości tego, kim jesteśmy i jakie wartości wiążemy ze związkami miłosnymi. 


Wyciągając tę kartę warto skoncentrować się na uczuciowej stronie doświadczania danej sytuacji. Karta ta podpowiada by nie zamykać się na warstwę emocjonalną, niezależnie od tego, czego w danym momencie dotyczą uczucia i emocje. Nie warto hamować swoich emocji i uczuć, warto pozwolić sobie na ich wyrażanie, pamiętając jednak ,by ich ekspresja nie krzywdziła innych.
Zamiast więc wyżywać się na swoich bliskich czy przypadkowych ludzi, można rozładować napięcie emocjonalne w samotności.
Karta ta daje nam możliwość dokonania wyboru w danej sytuacji. Człowiek ma prawo wyboru i szansę dokonania wyboru zarówno całości swej drogi życiowej, jak i każdego jej etapu. Prawdopodobnie żadna z dróg nie jest ani lepsza ani gorsza od innych, są tylko różne, niezależnie od celów, do których prowadzą.
Każdy wybór jest jednak lepszy od jego braku, nawet ten, który później człowiek uzna za swój błąd.
Człowiek nie nauczy się bowiem właściwie wybierać rezygnując z wybierania. Warto przeanalizować daną sytuację i wybierać intuicyjnie, a kiedy już człowiek dokona wyboru, należy zaangażować się w to co, wybrał i ponieś wszelkie konsekwencje tego wyboru.

Kochankowie a miłość

Archetyp kochanków daje nam możliwość wyboru często między dwoma wartościami, przyzwyczajeniami czy nawet dwoma osobami.
Jak widzimy na karcie, mężczyzna stoi przed wyborem między dwoma kobietami. Jedna pragnie go przyciągnąć miłością trzymając rękę na jego sercu, a druga pragnie przyciągnąć go swoją seksualnością i fizycznością. To rozterka człowieka stojącego wobec zasadniczego wyboru i poszukującego prawdziwego sensu życia.
Mamy tutaj do czynienia z wyborem między ludzkim instynktem i boską intuicją, między znanym a nieznanym.
Wyciągając tę kartę, dowiadujemy się ,że istnieje możliwość innego podejścia do postawionego problemu.

Kochankowie a psychika ludzka
Karta Kochanków głównie odgrywa rolę w życiu uczuciowym człowieka, i mówi o dylematach w miłości i partnerstwie.
Przykład:
Jeśli mamy problem gdzie nasz umysł jest daleki od dawania miłości w momentach bliskości, to nie możemy się dziwić, że nasz partner ciągle się skarży na brak pieszczot. Nawet jeśli będziemy go głaskać godzinami, to i tak nie będzie zadowolony, bowiem dotyk, choć przyjemny nie zawsze łączy serca. Jest to tylko gest. Tą przyjemność zaczynamy z czasem traktować jako obowiązek. Powstaje paradoks, bo niby kochamy partnera, ale coś w związku szwankuje.
Wiele osób skarży się na brak ciepła ze strony partnera, ale kiedy parter próbuje okazywać uczucie, ciepło to druga strona często zaczyna uciekać. („Tarot droga Adepta” Flavio Anusz)

Czasami wynosimy z dzieciństwa pewne schematy zachowań, myślenia, które muszą być przepracowane w dojrzałym życiu by zrozumieć dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej w związkach. Pragniemy być z kimś szczęśliwi. Schematy tych zachowań ujawniają się właśnie w arkanie VI, czyli w związkach.
Przykład : ktoś pragnie być przytulany przez partnera często, ale nie zdaje sobie sam z tego sprawy, że ma zakodowane w głowie, że zbliżenie się emocjonalne jest potencjalnym zagrożeniem.
Czasami czegoś bardzo pragniemy, i wymagamy od drugiej strony czegoś więcej ,ale sami mamy problem z dawaniem, bo często nie wiemy jak.
Jeśli ktoś miał trudne dzieciństwo i ciężkie relacje z rodzicami, lub pierwszym poważnym partnerem, to prawdopodobnie schemat zachowań w przyszłych dojrzałych związkach będzie destruktywny dla nas, gdyż wynieśliśmy z dzieciństwa złe formy i schematy zachowań. Gdy jesteśmy dojrzali nie rozumiemy dlaczego nam się w związkach nie udaje, co robimy źle. Dopóki nie przerobimy problemów które mamy, ciężko nam będzie stworzyć szczęśliwy związek.
Karta ta chce nam ukazać że człowiek ma zawsze wybór i może zmienić swoją ścieżkę życiową także w sferze uczuć.

Negatywna strona karty
Karta ta też ma negatywny kontekst i znaczenie, jeśli pytamy o kompleksy, lęki i negatywne cechy charakteru człowieka. Mówi ona wtedy o tym, że dana osoba może mieć przede wszystkim problemy związane z prawidłowym funkcjonowaniem relacji partnerskich. Karta ta mówi o trwaniu w destruktywnych związkach, o skłonności do obsesyjnej namiętności, do zaborczości.
Arkan ten pokazuj,e iż dana osoba albo sama nie umie budować zdrowych związków, albo podświadomie szuka partnera, z którym nie uda jej się tego dokonać.

Słowa i wyrażenia klucze
Archetyp- miłość, rozdroże
Litera- W
Wartość liczbowa – 6
Jakość- odkrycie indywidualnej świadomości, przyjęcie pełnej odpowiedzialności za siebie.
Cel- masz prawo do podejmowania decyzji. Bądź gotowy przyjąć za nie odpowiedzialność. Zaufaj sobie i naucz się łączyć przeciwieństwa
Cienie- niezdecydowanie, brak woli, rezygnacja z samego siebie, nienawiść, chorobliwa zazdrość.

Cykl – Psychika ludzka a Tarot- Oblicze Rydwanu



Arkan VII, oznacza tego, który zwycięża w życiu, który osiągnął perfekcję w opanowaniu świata materialnego. Jest to bardzo silna karta Tarota, jednak wyciągając ją, musimy mieć świadomość, że nikt za nas nic nie zrobi. By osiągnąć sukces, swój cel, należy działać i przeć do przodu z obmyślonym w głowie planem.


Rydwan ukazuje nam ,że silna motywacja i wola są kluczem do postępu. Rydwan mówi o pewności siebie, zdrowym ego i wierze we własne siły. Albo zyskamy pewność siebie i hart ducha, żeby zdobyć to,czego pragniemy, albo spotkamy kogoś, kto będzie w naszym życiu reprezentował tę archetypową moc.





Psychika ludzka


Wyciągając ta kartę miejmy świadomość, że każdy z nas odpowiada za własne życie. To karta mobilizująca nas do działania, do spełniania swoich marzeń.


Nadszedł czas odkrywania i rozpoczynania czegoś nowego i ekscytującego w naszym życiu. Nie rezygnuj z czegoś tylko dlatego ,że tego nie znasz, gdyż w ten sposób zmarnujesz szansę na rozwój.


Staraj się korzystać z szans, które niesie życie, pamiętając jednak, by zachować równowagę między rozumem i rozsądkiem, a intuicją i uczuciami. Polegaj głównie na sobie, na swoich zdecydowaniu, wytrzymałości i pragnieniu osiągnięcia swego celu.


Istnieją jednak osoby, które mimo określonego celu, czekają na rozwój sytuacji licząc na pomoc z zewnątrz. Sama wiara w sukces nie wystarczy w tym przypadku, dlatego Rydwan zachęca do wyruszenia w podróż, w stronę sukcesu. 


Rydwan i praca


Często arkan ten mówi o pracy i wyjazdach z nią związanych. Jest też znakiem rozwoju zawodowego i przepowiada dużą możliwość awansu.


Rydwan i miłość


Nasz związek, relacja w której jesteśmy domaga się większego zainteresowania. Postawmy więc na rozwój i szczerość naszych uczuć.


Ciemne strony karty


Ciemną stroną Rydwanu jest głównie przecenienie własnych możliwości. Czasami człowiek czeka aż coś samo się wydarzy, co zmieni pozytywnie nasze życie. Karta ta jednak zaleca działanie, ale wpierw trzeba ustalić plan, gdyż bez planu doznamy porażki.


Rydwan też ostrzega przed brakiem umiaru i przypomina o respektowaniu pewnych granic.






Cykl – Psychika ludzka a Tarot- Oblicze Sprawiedliwości




Sprawiedliwość w Tarocie jest arkanem VIII, choć czasami występuje w niektórych taliach na pozycji XI arkanu zamiennie z kartą Mocy.

Co tak naprawdę przedstawia ta karta? Samo słowo Sprawiedliwość, kojarzy nam się z instytucją sądownictwa, ale także i sprawiedliwością która powinna istnieć w życiu. Jest to jednak dość złożona karta o wielu znaczeniach.



To, co jedna osoba uznaje za uczciwe, komuś innemu może się takim nie wydawać, ale kiedy wyciągamy tę kartę, przypomina nam ona o ty, żebyśmy podeszli racjonalnie do sytuacji, w której się znaleźliśmy, lub problemu, z jakim się borykamy.



Karta ta mówi byśmy logicznie i obiektywnie przyjrzeli się sobie samym, szukali całej prawdy i tylko prawdy, nawet jeśli oznacza to przyznanie się do błędów i zadośćuczynienie.



Karta ta również podpowiada, że nie powinniśmy zbyt surowo osądzać innych, oraz siebie.

Sprawiedliwość może pojawić się wtedy, kiedy musimy podjąć jakąś decyzję. Do tego wyboru musimy podejść z większa dozą racjonalizmu, niż byśmy się spodziewali.



Gdy pytamy o przeszłość, a w rozkładzie pojawia się ta karta jako jeden z głównych arkanów, sugeruje, że dostaliśmy to, na co zasłużyliśmy.

Jakiekolwiek będą efekty zdarzeń, sprawy zaczną się teraz układać po naszej myśli, jeśli tylko będziemy naprawdę uczciwi i przyjmiemy odpowiedzialność za swoje wybory.



Kwestie prawne, umowy, długi do spłacenia, prawnicy inne ważne kwestie oficjalne, to częste znaczenia tej karty w położeniu dotyczącym przyszłości. W tym kontekście ma ona znaczenie pozytywne, chyba ze obok niej ukażą się negatywne karty.



Psychika ludzka

Karta ta interpretowana jako rada dla człowieka oraz określająca jego emocjonalną stronę, mówi o tym że nadszedł czas na dokonanie rozrachunku z przeszłości, z tym ,co się w życiu wydarzyło i jaki miało to wpływ na sytuacje w której dana osoba się znalazła. Warto rozliczyć się ze starymi długami i zobowiązaniami, by te sprawy nie zatrzymywały człowieka w przeszłości i nie hamowały jego rozwój. Warto wybaczyć sobie i innym, a następnie pojednać się z wszystkimi. Warto przeanalizować swoje położenie rozważając wszelkie za i przeciw, poznając inne punkty widzenia. Dopiero po tej analizie można podejmować decyzje związane z przyszłości.



Ciemna strona psychiki człowieka

Karta ta w portretach psychologicznych sugeruje problemy z samoakceptacją, z poczuciem wewnętrznej winy i skłonności do samooskarżeń. Bardzo często problemy te wywodzą się z dzieciństwa, i z metod wychowawczych stosowanych przez opiekunów w domu, jak i szkole.



Inne możliwości interpretacji:

Praca- budowanie klarownych osądów, zawieranie lub wynegocjowanie dobrego kompromisu, bycie odpowiedzialnym za swe postępowanie.

Uczucia- uczciwość i równowaga w związku

Świadomość – trzeźwe, klarowne podejście do spraw

  • godzenie się z prawdą, równouprawnienie seksualne,
  • harmonia, równość, przyczyna i skutek
  • obiektywizm w myśleniu przywraca równowagę



Archetyp- sędzia

Litera H

Liczba – 8



Cykl – Psychika ludzka a Tarot- Oblicze Pustelnika

Eremita ( Pustelnik) reprezentuje najbardziej tajemniczą część nas samych. Kiedy wyciągamy tą kartę, musimy zajrzeć w głąb siebie w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie. Musimy wtedy wejrzeć we własną duszę lub wycofać się chwilowo z życia zewnętrznego.
Nadszedł czas na poważne zastanowienie się, zanim podejmiemy jakieś decyzje i popędzimy przed siebie z pomysłami.

Jako karta przyszłości Eremita może oznaczać, że postanowiliśmy zapomnieć o pewnych faktach lub odmawiamy stanięcia twarzą w twarz z prawdą. Powinniśmy wstrzymać się nieco z realizacją naszych planów, dopóki nie będziemy w stanie rozróżnić tego, co dla nas dobre, od tego, co dobre nie jest.

Karta ta często mówi o samotności człowieka, o zamknięciu się w sobie, o lęku przed życiem.
Być może potrzebne nam jest uzdrowienie naszego wnętrza po to, żebyśmy byli zdolni ukształtować bardziej zrównoważony pogląd na życie. Zwróćmy się ku naszemu wewnętrznemu przewodnikowi, niezależnie od tego, czy jest to jakieś duchowe wierzenie, anioł stróż, czy nasz przyjaciel,- coś, ktoś kto komu wierzymy ze wyprowadzi nas z ciemności ku światłu.

Gdy prosimy Tarota o wskazówkę w danym temacie i gdy wyciągamy Eremitę, lub w rozkładzie jest to jedyny duży Arkan, postarajmy się zrozumieć przesłanie.
Swoją uwagę warto zwrócić wtedy przede wszystkim na duchowy wymiar doświadczanych aktualnie wydarzeń i związanych z nimi przeżyć. Nadchodzi czas na ograniczenie kontaktów z innymi, ponieważ takie działanie pomoże nabrać dystansu do wszystkich zdarzeń, w których się uczestniczy. Spokojna analiza planów, cierpliwość, rozwaga i ostrożność uchronią przed ewentualnymi błędami, dlatego nie warto śpieszyć się z podejmowaniem decyzji, bo być może nie uświadamiamy sobie jeszcze pewnych istotnych czynników, które mimo, że pozostają dotąd w ukryciu, wywrą wpływ na ostateczny rezultat.

Ciemne strony karty
Karta ta może symbolizować również lęk przed samotnością, przeświadczenie, że jest się na nią skazanym. Eremita też jako karta lęków i kompleksów, mówi o poczuciu niedowartościowania, o niskiej ocenie swojej inteligencji, i o przekonaniu, że jest się niedoskonałym, głupszym niż reszta ludzi.

Psychika Eremity jest dość skomplikowana, gdyż z jednej strony człowiek może mieć poczucie osamotnienia, zamknięcia w sobie, ale z drugiej strony taki czas spędzony na rozmyślaniu nad sobą i swoim wnętrzu jest potrzebny do tego by zrozumieć siebie w pełni.
Być sobą, być kimś wewnętrznie bogatym, to jest prawdziwe bogactwo człowieka.



Cykl- Psychika ludzka a Tarot - Oblicze Koła Losu

Koło Fortuny często zwana Kołem Losu, to bardzo ciekawa karta, czasami trudna do interpretacji w rozkładach z kart. Karta ta często zapowiada duże zmiany w życiu pytającego. Dla jednych ezoteryków Koło fortuny to karta szczęścia i okazji, dla innych to karta zapowiadająca jakieś zmiany w życiu człowieka. Jak wiadomo fortuna może być dobra lub zła, tak więc często karty otaczające Koło Losu, mówią jaka ta zmiana będzie , czy pozytywna czy też negatywna.

Kiedy wyciągamy tę kartę, Koło oznacza, ze mimo iż jesteśmy częścię wielkiego cyklu wszechświata bądź zbiorowej energii, przeznaczenie polega na braniu odpowiedzialności za swoje czyny, a nie zrzucania winy na „ los”.

Jeśli Koło losu pojawi się koło karty o negatywnym wydźwięku, można spodziewać się poczucia bezsilności. Jednak tak naprawdę to odmowa wzięcia odpowiedzialności za to, kim jesteśmy powoduje te problemy. W sytuacjach niesprzyjających warto wtedy być osobą elastyczną , umiejącą dostosować się do niekorzystnych okoliczności.
Przy kartach pozytywnych, Koło Losu zwiastuje nagłe, pozytywne zmiany, które przyjdą z zewnątrz.
Nie bójmy się zmian, przyjmijmy je z radością i działajmy na rzecz przyszłego szczęścia.

Tak więc Koło Losu może zapowiadać nowy związek, nowy romans, lub np. ucieczkę z trudnego związku. Karta ta mówi że nadszedł czas by wybiec naprzeciw okazjom, które się do nas zbliżają.

Co takiego Karta Koła Fortuny mówi człowiekowi jeśli jest kartą, która ma doradzić w danym problemie, sytuacji?
Na obecnym etapie rozwoju wato położyć nacisk głównie na potrzebie wprowadzenia zmian w swoim życiu. Nie warto jednak robić niczego pochopnie i w pośpiechu. Gdy nie wiadomo jak postąpić, jaką drogę obrać by się nie pogubić i nie popełnić błędu, czasami lepiej jest po prostu ponieść się fali wydarzeń i spokojnie obserwować co przyniesie los. Nie oznacza to jednak by unikać podejmowania decyzji czy inne rodzaju działania. Warto planować i działać ale nie przywiązywać tak mocno uwagi do swoich planów i celów, by można je później w łatwy sposób zmodyfikować gdy przyjdzie taka potrzeba.
Siła Wyższa, daje człowiekowi prawo wyboru, można przyjąć przeznaczony plan z ufnością albo tez negować go , upierając się przy własnych planach. Wybierając drugą opcję, człowiek nie skorzysta z możliwości uzyskania tego co tak naprawdę jest mu potrzebne do szczęścia. Czasami po prostu nie wiemy co jest dla nas dobre a co złe, w ostateczności. Koło losu więc mimo iż jest kartą zmienną, zapowiadającą zmiany, to te wymuszone zmiany są dla nas w gruncie rzeczy, dobre.

Jaki jest człowiek reprezentowany przez tą kartę?
Człowiek taki z pewnością jest osobą trochę chaotyczną, zmienną, liczącą w dużej mierze na to co przyniesie mu los, więc nie zawsze bierze odpowiedzialność za swoje życie.
W negatywnym aspekcie karta ta określa człowieka który boi się biedy i nędzy. Często karta ta sygnalizuje brak poczucia bezpieczeństwa oraz stabilizacji materialnej. Taka osoba też ( w rzadkich przypadkach) może być obciążona karmicznie.

Kluczowe wyrażenia
  • W życiu nic nie jest pewne oprócz niepewności
  • Każda chwila jest nowym początkiem
  • Poczucie, że jest się niesionym z falą,
  • Wykorzystywanie okazji
  • Nieprzewidziane zdarzenia
  • Próg na drodze rozwoju
  • Nowe możliwości i wartości
  • Siła Wyższa

Planeta- Jowisz
Litera – L
Miejsca- kasyno, giełda
Czasowość- czas spełnienia teraz( do 3 mcy)
Zdrowie- wątroba, trzustka, śledziona
Zawód, praca, studia- giełda, finanse, handel, kasyno



Oblicze Mocy XI


Ubrana na biało kobieta poskramia lwa na tle złotego, żyznego krajobrazu. To jedno z wielu obrazów jakie widnieje na dużym Akranie Tarota, karcie MOC.
Karta ta jest XI arkanem, choć u Waitea została oznaczona pod arkanem VIII. Jej archetypem jest walka ze smokiem.
To bardzo silna karta dająca człowiekowi wewnętrzną moc, i śmiałość do działania.
Karta ta sugeruje potrzebę odwagi i siły przekonań. Warto więc przygotować się na pełne determinacji stawienie czoła wszelkim przeciwnościom. Czas pokonać problemy i osiągnąć sukces. Nie mniej jednak potrzebna jest nam nie tyle siła fizyczna, ile psychiczna i emocjonalna. 

Gdy wyciągamy tę kartę musimy być gotowi przebaczyć i zapomnieć lub pogodzić się z tym, że ktoś może potrzebować więcej swobody, a także z tym ,że nie da się mieć ciastko i zjeść ciastko.

Gdy główną kartą w rozkładzie na miłość jest właśnie karta Mocy, pomyślmy, czy nie, dajemy za dużo z siebie, niewiele dostając w zamian od partnera. Czasami ta karta mówi o zbyt dużej sile wewnętrznej, która powoduje stłamszenie przeciwnika, czy np. partnera.

Inne znaczenia:
  • stawanie twarzą w twarz z rzeczywistością
  • przejmowanie kontroli nad swoim życiem
  • tolerancja dla błędów popełnianych przez innych
  • wewnętrzna siła
  • zaangażowanie,radość życia, witalność, namiętność, energia seksualna

Praca- pasja pracy, sukcesy,
Relacje- namiętny związek, doświadczenia seksualne, wielkie zaangażowanie, silna relacja uczuciowa.

Jasne strony Mocy
Karta ta daje siłę potrzebną do kontrolowania swojego życia, do pewności siebie. W pozytywnym aspekcie mówi o sile wewnętrznej, która prowadzi do wyznaczonych celów

Słabe strony Mocy
Karta ta może sugerować żądzę sensacji, złośliwość, brutalność.
Nie należy przeceniać swoich sił, nie należy doprowadzać spraw do stanu zniszczenia.

Psychika ludzka
W pozytywnym znaczeniu karta ta reprezentuje człowieka pewnego siebie, silnego, zdrowego na ciele i umyśle, który ma konkretne plany na przyszłość, i energię by podążać w stronę marzeń.
Zazwyczaj ta karta reprezentuje kobietę piękną wewnętrznie i silną.
W negatywnym znaczeniu może reprezentować osobę, której brakuje wiary w siebie swoje możliwości. Informuje też o strachu przed słabością i chorobami.

Jako karta Rada, mówi o tym by skoncentrować się na fizyczności, na ciele i jego zdrowiu, ponieważ tylko sprawne ciało może zapewnić człowiekowi odpowiednie warunki do posługiwania się rozumem. Prawdziwa siła tkwi w jedności. Pamiętaj, że w zdrowym ciele, zdrowy duch.


cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz