poniedziałek, 10 grudnia 2012

Cykl- Psychika ludzka a Tarot





Każda karta Tarota oprócz przedstawienia możliwych przyszłych wydarzeń w naszym życiu, określa także nasze emocje, pragnienia, uczucia i naszą psychikę. Postaram się opisać każdą kartę Arkana Wielkiego, pod kątem naszych emocji, oraz całej naszej psychiki, bazując na własnych doświadczeniach oraz na wybitnych publikacjach.
Przedstawienie sprawy w takim kontekście daje nam możliwość zauważenia, że Tarot jest również pomocny w zrozumieniu siebie.


Głupiec

Karta Głupiec wprowadza nas w Wielkie Wtajemniczenia Tarota. Od niej wszystko się zaczyna. Ciężko jest zrozumieć tą kartę, i jej wpływ na życie człowieka.
Każda sytuacja, kiedy nie potrafimy uświadomić sobie innej rzeczywistości niż ta, którą sami stworzyliśmy, jest symbolizowana w Tarocie właśnie przez Głupca.
Głupiec reprezentuje człowieka nieświadomego siebie, swojego potencjały, a często nawet czasu i przestrzeni, w których żyje.

On nie dostrzega prawdy, bo jeszcze do tego nie dojrzał. On nie czuje, bo nie dojrzał do tego, aby czuć. Człowiek taki nie jest ze sobą szczery, ale nie zdaje sobie z tego sprawy, bo po prostu nie jest w stanie odróżnić mapy, którą stworzył, od świata, w którym żyje. ( Flavio Anusz)

Brak świadomość takiego człowieka, popycha go do dokonywania błędnych wyborów. Błędy stanowią warunki, by uświadomił sobie, kim jest i czego chce.
Osobie takiej brakuje silnej woli, aby narzucić swojemu umysłowi i swoim działaniom dyscyplinę. Kieruje się głównie przyjemnością, rozumianą jako wygoda oraz bezpieczeństwo.
Tak naprawdę człowiek, który reprezentuje tę kartę nie wie czego chce, co lubi, i jakie wartości są dla niego ważne, bo żyje w świecie przyzwyczajeń myślowych, emocjonalnych itd. Często ta karta reprezentuje człowieka nieświadomego swoich prawdziwych problemów. Kieruje się głównie instynktami, schematami, przyzwyczajeniami.

Najprościej ujmując Głupiec jest ślepcem nie dlatego, że nie widzi, lecz dlatego, że uważa się za widzącego i z tego powodu nie potrafi uświadomić sobie istnienia innego świata niż ten, który postrzega.

Z mojego doświadczenia karta Głupiec nie reprezentuje dla mnie powagi sytuacji. Przedstawia często u mnie osoby, które nie są pewne, dokąd zmierzają, gubią się w swoim świecie.
Gdy ta karta wychodzi w relacjach partnerskich, zapowiada ona chaos, niezrozumienie, dziecinne podejście do wielu spraw, nierealne postrzeganie uczucia.
Dla osób pytających o nowe relacje, zapowiada ona zakochanie się w kimś bez zastanowienia i nie słuchanie niczyich rad.
W kwestiach zawodowych karta ta symbolizuje czasami nowa pracę, i obowiązki, z którymi osoba pytająca nie miała wcześniej nic do czynienia.
W sprawach finansowych mówi o wydawaniu pieniędzy, o nierealnym spojrzeniu na finanse.
Czasami też zwiastuje taka karta wyjazd zagraniczny, lub podróż w głąb siebie.

Karta ta jednak daje radę człowiekowi, gdyż namawia nas ona do głębszego spojrzenia na interesującą nas sprawę, byśmy odrzucili schematy i ogólnie przyjęte zasady. Warto zmienić organizację swojego życia.

Oczywiście ważne są też połączenia tej karty z innymi kartami Tarota.

Głupiec z Magiem daje człowiekowi przejście do kolejnego etapu rozwoju własnej osobowości poprzez doświadczenie.

Głupiec z Kapłanka mówi o głupim trafie, o niespodziewanym pomyśle, który trafia człowiekowi nagle do głowy

Głupiec z Władczynią mówi o kobiecie, w której dokonały się wielkie transformacje, która spycha zasady, konserwatyzm poglądów na boczny tor.

Głupiec i Kapłan, określa człowieka, który w bardziej realny sposób patrzy na swoją rodzinę, przyjaźnie, na swoje poglądy. Stara się iść w stronę pewnych zasad narzuconych przez społeczeństwo. W wolnej interpretacji, określa czasami nową przyjaźń, wyjazdy zagraniczne do przyjaciół, rodziny.

Głupiec i Kochankowie, mówi o złym wyborze, o głupiej decyzji, o nie dostrzeganiu, że decyzja jest decyzją dziwnej logiki, a nie serca.

Głupiec i Eremita, określa człowieka który w szybkim tempie zrozumie po co jest na tej ziemi, zrozumie samego siebie, poprzez doświadczenia i wewnętrzną mądrość.

Głupiec i Koło Losu, mówi o wielkim chaosie, chaosie kręceniu się w kółko. Patrząc z perspektywy codzienności, karty te w zestawieniu koło siebie zapowiadają rychłą podróż.

Głupiec i Wisielec mówi o dezorientacji i ogłupieniu. Człowiek taki nie chce zmieniać tego co ma, mimo iż nie jest zadowolony ze swojego życia.

Głupiec i Śmierć określa bezsensowny koniec czegoś, i początek bez celu

Głupiec i Diabeł mówi o zagubieniu się w świecie swoich destruktywnych myśli, nałogów czy cech charakteru

Głupiec i Wieża mówi o tym, że lekkomyślność może wywołać tragedię życiową.

Głupiec i Gwiazda- Jak to się czasami mówi „ Głupi zawsze ma szczęście”

Głupiec i Księżyc mówi o nierealnym postrzeganiu życia i o błędnych wyborach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz