niedziela, 22 maja 2022

Najpopularniejsze przesądy



Czym jest przesąd?

Przesąd to sposób na wyjście z trudnej sytuacji, to jakby zbiór reguł, które należy zastosować, to przekonanie, które jest oparte na ślepej wierze sięgającej prawdopodobnie tysiące lat wstecz i które przeżyło swój pierwotny sens i cel.

Przesąd także usuwa strach przed nieznanym, jest to coś co wg nas zmieni nasz los.


ABRAKADABRA

w średniowieczu to słowo odwracało zło, leczyło chorych. Wiara w moc tego magicznego słowa sięga prawdopodobnie któregoś wieku przed Chrystusem.

AFRODYZJAKI

Działanie naturalnych afrodyzjaków jest to dominacja umysłu nad materią. np. w starożytnym Rzymie uważano za afrodyzjak zupę z kury. Samo słowo” afrodyzjak” pochodzi od imienia bogini afrodyty, matki erosa. Starożytni wierzyli że podobne rodzi podobne, a więc byli przekonani, że pokarm przypominający względem narządy płciowe intensyfikuje przyjemności seksualne. Szparagi i seler przypominały narząd męski, a ostrygi- żeński.

Afrodyzjakami są również różne napoje,mikstury, które daje się do wypicia osobie którą chce się rozkochać.

AMEN

Istnieje wiara w to że wypowiedzenie słowa „ amen” otwiera bramy raju.

AMULETY

Amulet to przedmiot mający chronić przed złem. Amuletem może być pierścionek, kamień, krzyżyk czy inna rzecz która wzbudza w nas magiczne ochronne działanie.

BOCIAN PRZYNOSZĄCY DZIECI

Jest to opowiastka dla dzieci, by wiedziały skąd biorą się dzieci. Przesąd głosi, że bociany biorą dzieci z bagien, strumieni, jaskiń, a potem przynoszą je do ich domów.

CZARNY KOT

w starożytnym Egipcie czarny kot czczono bardziej niż jakiekolwiek inne zwierze. Gdy w Europie zapanowała epoka chrześcijaństwa, Kościół by umniejszyć rolę innych wyznań uznał czarnego kota za zły omen. To samo działo się gdy wypierano celtycką kulturę i wiarę, gdzie boginię Freje reprezentował czarny kot, jako symbol czarownicy i złych mocy.

CZARY ZAPOBIEGAWCZE

 Na wypadek gdyby groził ci pech, istnieją czary zapobiegawcze, które działają skutecznie.

Ślina jest najprawdopodobniej najlepszą bronią. Skuteczne jest splunięcie przez lewe ramię. Obracanie się w kółko jest próba odwrócenia porządku rzeczy.

Kiedy czujesz niepewność lepiej skrzyżować palce, nogi czy ręce, by bronić się energetycznie przed złem.

Także odpukiwanie, oznacza nie zapeszanie tego co się powiedziało.

CZKAWKA

Gdy się ma czkawkę robi się różne rzeczy by przeszła. Arystofanes radził wstrzymać oddech albo wypić wodę. Później ludzi próbowali  różne środki zapobiegawcze np. splunięcie na palec wskazujący prawej dłoni.

Mówiono, że czkawkę sprowadza złe oko. Kiedy czkawka napadał kogoś w kościele, mówiono, że był to znak, że osoba ta jest opętana przez diabła.

CZTEROLISTNA KONICZYNKA

W moc czterolistnej koniczynki pierwsi wierzyli druidzi. Byli przekonani,że mając taką koniczynkę, będą w stanie dostrzegać złe duchy oraz czarownice i dzięki temu ich unikać. Irlandczycy o kimś, komu się wiedzie, mówią „ że jest w koniczynie”.

HOKUS – POKUS

wyrażenie to zawdzięczamy norweskiemu czarownikowi Ochusowi, Bochus. . Dzieło Thomasa Adyn'ego napisane w 1656 roku, zawiera opis praktyki z użyciem wyrażenia „ hokus – pokus”.

KICHANIE

Gdy ktoś kicha, zawsze odpowiadamy „ Na zdrowie” wg legend kichanie to powiew skrzydeł szatana. Arabowie wierzyli iż Allach stworzył świat kichnięciem.

Hebrajczycy, gdy kichasz, mówią „ Niech Cię bóg błogosławi”, ponieważ wierzą, że w chwili, gdy kichasz, jesteś blisko śmierci.

Rzymianie zwykli mówić” Niech Jowisz cię zachowa” .

 W średniowieczu kichanie traktowano poważnie, wierzono bowiem, ze kichniecie uwalnia złe duchy, które mogą zagrozić każdemu, kto znajduje się w pobliżu.

PODKOWA

Podkowa przynosi szczęście. Od zarania dziejów człowiek wierzył, że półksiężyc czy kształt litery U jest najpotężniejszym znakiem zapewniającym ochronę. Ten kształt, nadano im, aby chroniły przed złem.

Podkowę przybijano siedmioma żelaznymi gwoździami, które też były symboliczne. Siódemka to szczęśliwa liczna.

PRIMA APRILIS
we Francji w kwietniu ludzie nabierali się na różne kłamstewka. Rzymski mit o Prozerpinie uprowadzonej przez Plutona, który uczynił z niej swoją żonę, dostarcza wyjaśnienia zwyczajów związanych z pierwszym kwietnia. Cerera, bogini rolnictwa i matka uprowadzonej, próbowała ratować córkę, wyruszyła w jej poszukiwaniu i została wyprowadzona w pole. Stąd jak powiadają niektórzy, wziął się zwyczaj wysyłania naiwnych na idiotyczna misję.

WYPLUĆ TE SŁOWA

 Kiedy ktoś mówi, żebyś wypluł te słowa, pragnie zapobiec czemuś złemu. Osoba ta nie chce, by spełniło się , to co przed chwilą powiedziałeś.

ZŁE OKO

Złe oko kogoś przynosi nieszczęście, wypadek, niebezpieczeństwo dla drugiej osoby.

ZIEWANIE

Ludzie średniowiecza wierzyli ,ze podczas ziewania diabeł wchodzi ziewającemu do ust, dlatego ziewając, trzeba było zrobić nad ustami znak krzyża albo zasłonić usta.

ZŁOTA RYBKA

Złote rybki są członkami rodziny karpi, i od bardzo dawna są talizmanami przynoszącymi szczęście.