poniedziałek, 24 lutego 2014

Anioły - ucieleśnienie niebiańskiej czystości



Anioły, ucieleśnienie niebiańskiej czystości i życzliwości, wstępują w Starym, Nowym Testamencie oraz w Koranie. Są uważane przez żydów, chrześcijan i muzułmanów za wysłanników Boga i najczęściej postrzegane jako duchowe, wyższe byty pośredniczące między Bogiem i ludźmi i przekazujące wolę bożą na ziemię.

Pierwsze wyobrażenia aniołów istniały w starożytnym Egipcie i Babilonii. W religiach tych cywilizacji, były całe zastępy duchów i istot, będących pośrednikami między bogami a człowiekiem. Często przedstawiano je jako uskrzydlone zwierzęta z ludzkimi twarzami. 
 Starożytnym aniołom przypisywano pewien rodzaj cielesności, co znajduje potwierdzenie w apokryficznej Księdze Henocha. Anioły tam występujące płodziły dzieci, odczuwały głód i pragnienie. 




Aniołowie często występują w Starym Testamencie (np. Rdz 3, 24; księgi prorockie).
 Biblia nie mówi jednak wiele o naturze i rodzajach tych bytów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w pismach kabalistycznych oraz w apokryfach. 
Chrześcijaństwo przejęło wiarę w anioły z judaizmu. W pierwszych wiekach wśród Ojców Kościoła istniały pewne spory co do natury tych bytów. Np. Grzegorz z Nazjanzu, Jan z Damaszku czy Bazyli Wielki wyobrażali anioły jako istoty eteryczno - ogniste. Jeszcze na Soborze Nicejskim II w 787 przypisywano im subtelne ciała. Ostatecznie kwestię tę rozstrzygnął św. Augustyn: " oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz jak się nazywa ta natura? - Duch. Pytasz o funkcję? - Anioł. 
Przez to czym jest, jest duchem, a przez to co wypełnia, jest aniołem" (św. Augustyn, Enarratio in Psalmos, 103,1,15: PL 37, 1348-49; por. KKK 329).

Anioły pełnią również ważną rolę w islamie. Wiara w nie stanowi element dogmatyki tej religii. W islamie twierdzi się, że anioły zostały stworzone przez Boga z ognia, przebywają w niebie i głównym ich zadaniem jest służba dla swego stwórcy. Pełnią także funkcję posłańców, chronią ludzi oraz spisują wszystkie ich uczynki. 
Koran został podyktowany Mahometowi przez anioła Dżibrila. W teologii islamu wymienia się przede wszystkim Dżibrila, Malika (strażnika ogni piekielnych), Izra'ila (anioła śmierci), Nakira i Munkara, Haruta i Maruta, Mika'ila i Azrafaela. Jedyny anioł, który odmówił Bogu posłuszeństwa to Iblis, zwany też szatanem.


Aniołowie są ogniwem między ludźmi a Bogiem, ale czym się zajmują i czy tak naprawdę są „ anielscy”?
W języku hebrajskim, oraz w greckim na określenie anioła używa się słowa „ posłaniec”.
W Biblii rzeczywiście aniołowie często spełniają tę funkcję, choć termin anioł używany jest tak w innych różnych sytuacjach.
Dobrzy i źli aniołowie są wysłannikami Boga i Szatana, a w Apokalipsie św. Jana staczają ze sobą ostateczną bitwę.
Aniołowie bywają tez zwyczajnymi ludźmi, prorokami, którzy inspirują do działania, nadprzyrodzonymi informatorami bądź instruktorami.
Czasem o Bogu i aniołach mówi się zamiennie. 

Niewidzialni i nieśmiertelni
Zgodnie z nauką i wiarą Kościoła aniołowie są bezpłciowymi, niewidzialnymi i nieśmiertelnymi istotami. Są bardzo liczni, o czym może świadczyć tekst ze Starego testamentu, mówiący o Bogu jako o „ Panu zastępów”. Tworzą „ hierarchię Aniołów i Archaniołów i całego towarzystwa niebieskiego”.

Wczesny Kościół wyróżnił 9 chórów anielskich
Serafinów – najwyższa ranga aniołów, stojące najbliżej Boga.
Cherubinów- bliscy Bogu cherubini oznaczają głęboką znajomość woli bożej, a zatem mądrość.
Trony- wyróżniają się posłuszeństwem , są strażnikami sprawiedliwości Boga
Państwa- Aniołowie mądrości, regulują prawa niebiańskie
Księstwa – Ochraniające wiarę i religię
Zwierzchności- aniołowie miłości
Mocarstwa – ich zadaniem jest doglądanie spełnienia poleceń dawanych przez inne anioły
Archaniołów- są jedynymi aniołami nazwanymi w Biblii z imienia, co jest oznaką ich znaczenia. Reprezentują wolę Boga na ziemi.
Aniołowie- pośrednicy między Bogiem a człowiekiem

Według Starego Testamentu nikt nie może przeżyć bezpośredniego spojrzenia na Boga, więc kontakt Boga z człowiekiem często przedstawiany jest jako spotkanie z Aniołem.

Bezimienne duchy
Biblia wymienia wielu innych aniołów. Zastępy anielskie pojawiają się w Biblii wielokrotnie, jednak najwięcej wzmianek o Aniołach jest w Koranie i z niego wywodzi się największa liczba imion i opisów Aniołów.

Anielskie atrybuty
Wszystkie anioły z wyjątkiem upadłych, są święte i bezgrzeszne. W Biblii jest wiele ich opisów, a przez wieki wykształciły się wspólne zasady przedstawiania ich wizerunków w sztuce, prawie zawsze ze skrzydłami lub/ i aureolą.
Postaciom aniołów towarzyszy rozległa symbolika, a ich właściwości fizyczne często oddają cechy duchowe.

Skrzydła – symbolizują duchowość i bliskość Boga. Oznaczają też zdolność aniołów do przemieszczania się między niebem a ziemią, by przenosić boskie polecenia.

Aureolajest symbolem światła i boskiego statusu. Biblijne opowieści o aniołach opisują je często jako świetliste postaci otoczone swoistą aurą.

HarfaBoga otaczają w niebie liczne anioły, nazwane niebieskimi zastępami. Częstym atrybutem są instrumenty muzyczne, zwłaszcza harfa, znak harmonii.

Kadzielnica- naczynie służące do spalania wonności i wytwarzania aromatycznego dymu, unoszącego ludzkie modlitwy do nieba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz