środa, 16 października 2013

Niezwykła moc roślin leczniczych. Cała prawda o Ziołolecznictwie



W przeszłości, był czas, gdy wszystkie leki pochodziły z roślin. Ludzie pierwotni zbierali je w środowisku naturalnym, ale później podejmowali uprawę gatunków mających zastosowania lecznicze.
Na całym świecie stosowano ziołolecznictwo, a związaną z nim wiedzę przekazywano z pokolenia na pokolenie. Również zwierzęta instynktownie wyczuwają i wykorzystują rośliny jako lekarstwa. Przykładem, mogą być psy lub koty, które jedzą trawę gdy się źle czują.

Najstarszym znanym nam tekstem medycznym o ziołach jest papirus Ebersa. Liczy on sobie około 3,5 tysiąca lat i mierzy 23 metry długości. Odnaleziono go w XIX wieku w egipskim Luksorze.
Na papirusie tym opisano różne schorzenia i wypadki starożytnych Egipcjan. Można znaleźć tam informacje o wrzodach, oparzeniach ,depresji, zaburzeniach ciąży, chorobach skóry i złamaniach kości. Można tez dowiedzieć się jakimi ziołami leczono wiele różnych przypadłości. W papirusie Ebersa znajdują się opisy około 800 leków, z których wiele jest pochodzenia roślinnego. 
 

Znana jest również najstarsza zachowana do dziś chińska księga medyczna, powstała około 3 tysiące lat p.n.e. czyli około 5 tysięcy lat temu. Wymienione są w niej tysiące ziół, w tym słynna lukrecja, żeń- szeń czy rącznik pospolity.

Inną starożytną księgą medyczną jest Atharva Veda, pochodzącą z Indii. W pracy tej znaleźć można opisy zastosowań medycznych setek roślin.

W I wieku n.e. dzięki Grekom i Rzymianom powstał traktat Dioscoridesa zawierający szczegółowe zalecenia dotyczące uprawy, zbioru, i zastosowań medycznych sześciuset roślin. Książka ta byłą przez kilka wieków standardowym podręcznikiem ziołolecznictwa.

W średniowiecznej Europie powstało wiele dalszych podobnych prac.
New Herbal Williama Turnera stała się bardzo popularną pracą naukowa. Niektórzy nazywają go ojcem angielskiej botaniki. 



Ziołolecznictwo praktykowano na całym świecie od czasów prehistorycznych. W wielu kulturach u używano też roślin halucynogennych w celu uzyskania dostępu do świata duchowego. Kapłani i szamani regularnie wykorzystywali te rośliny, traktując je jako dar bogów pozwalający diagnozować choroby i umożliwiający wgląd w przyszłość. Rośliny o właściwościach narkotycznych ułatwiały tez ludziom przetrwanie okresów głodu.

Leczenie ziołami nadal jest bardzo powszechne i praktykowane szczególnie w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Nauka coraz bardziej zwraca uwagę na ziołolecznictwo. Większość badać w tej dziedzinie prowadza firmy farmaceutyczne.

Nie sposób wymienić wszystkich ważnych ziół, które mają zastosowanie w lecznictwie.
Najstarszym lekiem był najprawdopodobniej mleczny sok z nasion maku lekarskiego, który jest podstawowym surowcem w produkcji środków przeciwbólowych takich jak morfina czy kodeina.
Innymi ważnymi roślinami są głowienka pospolita, czy żywokost lekarski ( kosztywał), który wykorzystywany jest od wielu wieków jako zioło do zabliźniania ran.
Naparstnica purpurowa była stosowana w leczeniu przeziębień, ale także i do odstraszania złych duchów.
Pokrzyk wilcza jagoda jest surowcem do produkcji atropiny.
Mandragorę lekarską, jemiołę czy werbenę wykorzystywano do wielu celów magicznych.
Chinina, będąca kiedyś jedynym lekiem przeciw malarii, jest alkaloidem występującym w korze chinowca, drzewa rosnącego w tropikalnych dżunglach Boliwii i Peru.
Aspiryna jest pochodną kwasu salicylowego ekstrahowanego z kory wierzby białej.
Olej cyneolowy wytwarzany z eukaliptusa stosuje się w leczeniu gardła, zapalenia oskrzeli i astmy.
Miłorząb dwuklapowy używany jest przez zielarzy chińskich od wielu tysięcy lat. Współczesny przemysł farmaceutyczny wykorzystuje liście tego drzewa w produkcji teków poprawiających krążenie krwi.

Obecnie używa się ponad 2 tysiące gatunków i odmian roślin drzewiastych do produkcji leków. Ocenia się, że 30-40 % wszystkich leków ordynowanych dziś przez lekarzy zawiera substancje pochodzenia roślinnego.
To niezwykłe jak sama natura pomaga człowiekowi w przetrwaniu, dlatego starajmy się żyć zgodnie z nią i wykorzystujmy pozytywnie, moc leczniczą ziół.


Na podst. „Magia drzew i Kwiatów. R. Webster


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz