sobota, 11 maja 2013

Anioły czuwające nad życiem człowieka




Anioły, ucieleśnienie niebiańskiej czystości i życzliwości, występują w Starym i Nowym testamencie oraz w Koranie. Są uważani przez chrześcijan, żydów i muzułmanów za wysłanników Boga i najczęściej postrzegane jako duchowe, wyższe bezcielesne byty pośredniczące między Bogiem i ludźmi. W Biblii anioły są zawsze przedstawione jako urodziwi młodzieńcy, co jest symbolem wysokiego statusu, odziani w białe szaty, oznaczające duchowość i czystość.






Wszystkie anioły z wyjątkiem tych upadłych, są święte i bezgrzeszne. W Biblii jest dość dużo opisów, a z biegiem czasu wykształciły się wspólne zasady przedstawiania ich wizerunków w sztuce, prawie zawsze ze skrzydłami i aureolą. Ich postaciom zawsze towarzyszyła bogata symbolika.
Przykładem są np. skrzydła, symbolizujące duchowość i bliskość Boga. Oznaczają również zdolność aniołów do przemieszczania się miedzy niebem i ziemią, by przenosić boskie polecenia.
Harfa to symbol harmonii, którą, aniołowie tworzą w czasie gry na niej, by wysławiać Pana.
Kadzielnica, to naczynie służące do spalania wonności i wytwarzania aromatycznego dymu, unoszącego ludzkie modlitwy do nieba.
Aureola jest symbolem światła ii boskiego statusu. Biblijne opowieści o aniołach opisują je często jako świetliste postaci otoczone aurą.


Zastępy niebieskie składają się z aniołów różnej rangi, z których każde mają inne zadania i są opatrzone określoną symboliką.

Areopagita uszeregował anioły w trzy chóry ( triady)-
pierwszy złożony z serafinów, cherubinów i tronów,

 a drugi obejmuje panowania, cnoty i potęgi,

oraz trzeci, w których występują księstwa, archaniołowi i aniołowie.

Serafini
Najwyższe rangą anioły, stojące najbliżej Boga. Czterech serafinów unosi się nad bożym tronem i śpiewem głosi chwałę Pana. Olśniewające jasne, wyposażone w trzy pary skrzydeł, symbolizują miłość i światło.

Cherubini
Bliscy Bogu cherubini oznaczają głęboką znajomość woli bożej, a zatem mądrość. Byli odpowiedzialni za wygnanie z raju Adama i Ewy.

Trony
Księciem tego chóru jest wg różnych źródeł Zabiel, Zakfiel lub Oriffel. Są oni wolni od jakichkolwiek namiętności ziemskich, oraz jednoczą się bezwarunkowo z Najwyższym. Trony są bardzo posłuszne Bogu, są jego towarzyszami.

Panowania
Są one Anielskimi Panami w Niebie. Regulują one obowiązki aniołów w Niebie. Przez nie manifestuje się majestat boży. Dzierżą globus lub berło jako oznakę autorytetu. Ich domem jest siódme niebo. Rządzącymi Księstwami są Zadkel, Hashmal, Yahriel i Muriel.

Moce ( Cnoty)
Nadają one błogosławieństwa, zazwyczaj w formie cudów. Obdarzają wdziękiem oraz męstwem, przez co łączą się z opowieściami o bohaterach. Cnoty odprowadzały Chrystusa do Nieba w czasie wniebowstąpienia oraz były obecne przy narodzinach Kaina. Głównymi aniołami cnót są: Michał, Gabriel, Rafael, Bariel, Tarshish i Satanael ( Szatan przed swoim upadkiem)

Władze ( Potęgi)
Władze powstrzymują siły demonów, które chcą zniszczyć świat i człowieka. Były pierwszymi aniołami stworzonymi przez Boga i rezydują wzdłuż granicy pomiędzy pierwszym a drugim Niebem. Ochraniają one dusze, które opuściły ciało i zgubiły drogę. Dowodzącym potęgami jest Camael.

Księstwa ( Zwierzchnictwa)
Zwierzchnictwa ochraniają religię. Są to anioły, które opiekują się narodami i wielkimi miastami na ziemi. Ich wodzem jest Nishroch.

Archanioły
Archanioły to najważniejsi pośrednicy pomiędzy Bogiem i ludźmi, są w nieustannej walce z Synami Ciemności. Wszystkie źródła są zgodne, co do 4 najważniejszych archaniołów- Michał, Gabriel, Rafael, Uriel.

Anioły
Anioły są ostatnim porządkiem triad. Są pośrednikami pomiędzy Bogiem a śmiertelnymi ludźmi.
Anioł Stróż to symbol boskiej opieki nad ludźmi. Każdy człowiek ma swojego anioła stróża, który go chroni, ofiarowuje Bogu jego modlitwy i prowadzi przez życie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz