
Amulety często są mylone z talizmanami, które są magicznymi przedmiotami, mającymi przynosić szczęście.
Amulet natomiast to drobny, naturalny lub sztuczny przedmiot, służący do magicznej obrony przed złymi duchami, ludźmi czy nieszczęściami. Amulet chroni nas, a talizman przynosi szczęście.
Bransoletka z wisiorkami
Popularna wśród młodych dziewczyn w XX wieku srebrna bransoletka z amuletami i talizmanami była prezentem urodzinowym. Obecnie coraz częściej widać ten zwyczaj w europie i Stanach Zjednoczonych. Kolejne wisiorki są dokładane w czasie kolejnych rocznic. Każdy z nich ma inne znaczenie, np. podkowa jest symbolem szczęścia, amorek- miłości, a bocian- narodzin dziecka.
Pomander
Powszechne w średniowieczu Komandery, czyli kuliste pojemniki na kadzidło i wonności, noszono zwykle na szyi. Symbolizowały słodycz i ochronę i miały strzec przed chorobami.
Amulet rycerski

Średniowieczni rycerze często nosili w czasie bitwy amulety.
Pazuzu

Oko proroka
Spotykany na Bliskim Wschodzie amulet chroni właściciela przed tzw. Złym okiem, które przypisuje się zazdrości innych. Symbol oka odbija nieprzyjemne spojrzenia.
Azabahe

Skarabeusz
Jest bardzo ważnym amuletem egipskim. Jest symbolem egipskiego boga Słońca, Chefriego, który toczył tarczę słoneczną po niebie, podobnie jak skarabeusz toczy kulę nawozu. Uważano również, że żuki chronią serce i dlatego kobiety nosiły je jako amulet.
Ankh
Krzyż egipski kojarzony był ze Słońcem i symbolizował wieczne życie. Wykonywany często ze słona lub miedzi, zwykle był składany do grobu jako symbol oddechu potrzebnego w przyszłym życiu.
Sekretnik

Tygrysi ząb

Królicza łapka
Jest ona symbolem powodzenia, i płodności. Chińczycy wierzą, że zapewnia zamożność.
Krucyfiks
.jpg)
Medalik z wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego od dawna jest symbolem wiary chrześcijańskiej. Krucyfiks chroni swego właściciela przed złem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz